Kościół parafialny w Górnie:
Dni powszednie:
7:00, 18.00
Niedziele i święta:
7.00, 11.00, 16.00
Markowizna:
Niedziela: 9.00
Godziny przyjmowania wiernych:
Miejsce: Plebania
Czynna od poniedziałku do
piątku bezpośrednio po Mszy
św. (oprócz świąt i uroczystości).
Parafia Rzymsko-Katolicka pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Górnie
ul. Centralna 104
36-051 Górno
tel: 17 7728720
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Prosimy o przesyłanie na adres email: kancelaria@parafiagorno.pl
Bank Spółdzielczy w Sokołowie Małopolskim
52 9182 0006 0006 1102 2000 0020
Przyszłość Kościoła i świata zależy od modlitwy. Jan Paweł II |
CZYM JEST APOSTOLSTWO MODLITWY?
Jest stowarzyszeniem Kościoła katolickiego, bardzo cenionym i polecanym wiernym przez kolejnych papieży. Ojciec św. Paweł VI stwierdził, że jest to:
jedna z najzdrowszych instytucji, jakie narodziły się w Kościele i pracują dla Kościoła.
Jest to dzieło apostolskie Kościoła, które zrodziło się z wielkiej miłości do Osoby Jezusa Chrystusa. Łączy duchowość eucharystyczną z kultem Serca Jezusa.
HISTORIA
Apostolstwo Modlitwy zostało założone W 1844 roku W południowej Francji w Vals. Inspiratorem był ojciec duchowny młodzieży studiującej W kolegium jezuickim ks. Franciszek Gautrelet SJ, a kontynuatorem tej prostej idei apostolskiej był młody zakonnik, Henryk Ramiere SJ. Podkreślał on ścisłą łączność pomiędzy nabożeństwem do Serca Jezusa i Apostolstwem Modlitwy. Pisał:
modlitwa jest dziełem Boskim a źródłem, z którego wypływa, jest Serce Słowa Wcielonego.
Apostolstwo Modlitwy, w pierwszych stu latach swego istnienia, rozwijało się bardzo intensywnie i to na wszystkich kontynentach.
W Polsce pierwsze ogniska powstały w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Zachował się dokument z 1867 roku, który jest przechowywany w katedrze przemyskiej. W 1871 r. W Krakowie poświęcono kaplicę Serca Jezusowego, przy której powstał główny ośrodek Apostolstwa Modlitwy.
W 1921 r. konsekrowano Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, która została wybudowana dzięki ofiarności członków Apostolstwa Modlitwy oraz innych Polaków z kraju i z zagranicy, jako wotum Narodu za odzyskanie niepodległości.
Od roku 1872 zaczęło się ukazywać pisemko, które od 1904 r. jest miesięcznikiem i nosi nazwę „Posłaniec Serca Jezusowego”. Pod koniec XX Wieku wspólnoty modlitewne – tak zwane ogniska – istniały już przy 15 domach zakonnych i parafiach. W kolejnych latach wspólnoty modlitewne najbardziej dynamicznie rozwijały się W Galicji. Największy rozwój osiągnęły W okresie międzywojennym, kiedy to liczba ognisk wzrosła do 2.500, a ilość członków sięgnęła 750.000.
APOSTOLSTWO MODLITWY DZISIAJ
Apostolstwo Modlitwy W trosce o rozwój Królestwa Bożego wciąż powtarza słowa naszego Pana: Przyjdź Królestwo Twoje.
Ogniska Apostolstwa Modlitwy są rozsiane po całym świecie - prawie w stu krajach: w Europie w 27; w obu Amerykach w 26; w Afryce w 17; oraz w Azji i Oceanii 15. Ogania łącznie ponad 40 milionów członków. Ponadto, W 60 krajach świata,
setki tysięcy dzieci i młodzieży należy do Ruchu Eucharystycznego Młodych, którego duchowość złączona jest z tym dziełem apostolskim.
Aktualnie w Polsce Krajowy Sekretariat Apostolstwa Modlitwy utrzymuje stały kontakt z 5 6 ogniskami. W sumie skupia się w nich około 1.200 osób. Ponadto jest liczna grupa osób, które indywidualnie należą do tego stowarzyszenia.
Dla Wszystkich są organizowane rekolekcje. Odbywają się one w Krakowie lub w parafiach, do których zapraszani są ojcowie z Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy przez księży proboszczów.
Zaleca się, by jego członkowie tworzyli ogniska modlitewne, spotykali się kilka razy w miesiącu na modlitwie Wspólnotowej, oraz by kapłan - opiekun grupy raz w miesiącu odprawił dla nich Mszę Świętą. Kościelny charakter dzieła podkreśla ich współpraca z proboszczem i otwarcie się na potrzeby parafii, np. troska o chorych i samotnych, prowadzenie adoracji i czuwań W duchu Wynagrodzenia. W każdy pierwszy piątek miesiąca w bazylice NSPJ odbywa się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu
DUCHWOŚĆ
Modlitwa codziennego ofiarowania członków AM
Boże, nasz Ojcze, ofiaruję Ci dzień dzisiejszy:
Ofiaruję Ci je w łączności z Synem Twoim,
Niech Duch Święty, który prowadził Jezusa,
Wraz z Maryją, Matką Jezusa i Kościoła, proszę Cię |
ZOBOWIĄZANIA CZŁONKÓW APOSTOLSTWA MODLITWY
Spełniając powyższe praktyki, wchodzimy W duchowość Serca Jezusa i W ten sposób nasze życie staje się eucharystyczne. Dzięki temu razem z Jezusem składamy siebie Bogu Ojcu W ofierze i Włączamy się W apostolską misję Kościoła Dla nas bowiem istotną sprawą jest głęboka przyjaźń z Jezusem Chrystusem, który całym swoim życiem pociąga nas do składania hołdu Ojcu.
Tę duchowość i praktyki Apostolstwa Modlitwy streszczaj ą słowa: Kochać i Służyć
PATRONOWIE APOSTOLSTWA MODLITWY:
Św. Franciszek Ksawery SJ, Św. Klaudiusz La Colombiere SJ, Św. Małgorzata Maria Alacoque, Św. Teresa od Dzieciątka Jezus
KTO MOŻE NALEŻEĆ DO APOSTOLSTWA MODLITWY?
Do tej wspólnoty może należeć każdy. Obojętny jest wiek.
Ten, kto szuka prawdziwej zażyłości z Jezusem znajdzie tu pomoc i rozgrzeje ostygłe serce. Apostolstwo Modlitwy bowiem jest szkołą życia. Uczy unikać zasadzek złego i fałszywych dróg.
Więcej informacji dotyczących Apostolstwa Moditwy można odnaleźć na stronie internetowej Krajowego Sekretariatu AM w Polsce:
ADRESY
Krajowy Sekretariat Apostolstwa Modlitwy
ul. Kopenika 26
31-501 Kraków, tel. (12) 421-81-41
www.ampolska.co
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Krajowy Dyrektor Apostolstwa Modlitwy
Ks. Robert Więcek SJ.
ul. Kopemika 26
31-501 Kraków, tel. (12) 62-93-300
Direzione Generale dell' Apostolato della Preghiera
Borgo S.Spirito, 4-C.P.6139-00195 Roma